LG congress: Rivers APC unveils list of successful candidates

Posted by News Express | 2 August 2017 | 3,305 times

Gmail icon


The Rivers State chapter of the All Progressives Congress (APC) on Tuesday formally presented to the public the names of the candidates that were duly elected during the Local Government congress held on July 29, 2017. A statement signed by the State Chairman, Chief (Dr.) Davies Ibiamu Ikanya contained the list of LGA/Ward Congress delegates:

ABUA/ODUAL LG DELEGATES

1. Hon Udi Odum

2. Hon Ode ThankGod

3. Mrs Oyani Wilfre

ANDONI LG DELEGATES

1. Chief Emmanuel Ibodeng Njah.

2. Engr. Sampson Ngerebara.

3. Mrs Paulina Asuk.

AKULGA DELEGATES

1. Chief (Barr) Dumo Lulu-Briggs

2. Madam Ngoba Karibi Whyte

3. Chief Dabo Dappa

ASALGA DELEGATES

1. Hon Lolo T. Ibieneye

2. Hon Ojukaye Flag Amachree

3. Mrs Joeba West

AHOADA EAST DELEGATES

1. Barr, Eric Apia

2. Dr, Ndubisi Adikema

3. Hon Ms Queen Ideozu

AHOADA WEST DELEGATES

1. Hon. Awori Miller

2. Hon (Mrs) Faith P. Esor

3. Hon Chinedu Kio

BONNY DELEGATES

1. Hon. George F. Tolofari

2. Amasenibo Hon. Fubara Hart

3. Miss Justina Ala Wilcox

DEGEMA DELEGATES

1. Sir Ngo Martyns-Yellow

2. Hon. Iboroma Harry

3. Mrs. Salome Benibo

ELEME DELEGATES

1. H.E. Oji Ngofa

2. Mrs Augusta Ejie Emerge

3. Chief Precious Osaroeke

ETCHE DELEGATES

1. Hon. Nnamdi Okere

2. Hon. Golden Chioma

3. Mrs. Cecilia Mmeni

EMO DELEGATES

1. Chf. Sampson Agbaru

2. Chf. Allen Nma

3. Mrs. Edith

KHANA DELEGATES

1. George D N Feyii

2. Gordon M. Tormwe

3. Barida Samuel

IKWERRE DELEGATES

1. Hon Chibike Ikenga

2. Hon Contro Asobi

3. Hon Mrs Onyinye

OKRIKA DELEGATES

1. D. D. Alabere

2. Dame Dr. Mrs. Claribel Abam

3. Chf. Hon. Amangi Sunday

OBIO/AKPO DELEGATES

1. Hon Chikaodi Dike

2. Madam Beatrice

3. Dr Lawrence Chuku

OGU BOLO DELEGATES

1. Chief Jona Tamuno

2. Hon Maureen Tamuno

3. Noble Aseme

OMUMA DELEGATES

1. Engr Ndubisi Nwankwo

2. Onyekachi Ojiegbe

3. Mrs Florence Ubani

OGBA/EGBEMA NDONI DELEGATES

1. Mrs. Blessing Ofuonye

2. Victory Ogolo

3. Joe-light Oyibo

OPOBO/NKORO DELEGATES

1. Hon. Michael Donald Igolima

2. Barr. (Mrs.) Aleruchi Cookey-Gam

3. Hon. Maclean Bethel Uranta

OYIGBO DELEGATES

1. Hon Gift Okere

2. Chief S N Azu

3. Mrs Eunice Nwonu

GOKANA DELEGATES

1. Hon. Demue Ledee Demue

2. Hon. Koteh Brown

3. Hon. Mrs Giobari Naabiradee

PHALGA DELEGATES

1. Chf. Hon Nnamdi Wokekoro

2. Hon, Mrs Irene Inimgba

3. Hon, Sir Collins Owhonda

TAI DELEGATES

1. Hon Joe Philip Boroma

2. Dr Batam 

3. Mrs Kate Ngboi

 


Source: News Express

Readers Comments

0 comment(s)

No comments yet. Be the first to post comment.


You may also like...